Spotřeba černého uhlí u statistických jednotek s 20 a více zaměstnanci stoupla v roce 2021 v Česku meziročně o téměř 19 procent. O zhruba 7 procent vzrostla v případě motorového benzínu a zemního plynu, u motorové nafty a elektrické energie se nárůst pohyboval okolo dvou procent. Podrobné údaje přináší nově vydaná publikace Spotřeba paliv a energie – 2021.
V roce 2021 dosáhla celková spotřeba černého uhlí v Česku 5,7 milionu tun, tedy meziročně o 18,9 % více. Důvodem byla především vyšší spotřeba v energetice a v železářském průmyslu, kde se černé uhlí užívá k výrobě koksu. U hnědého uhlí vzrostla ve stejném období o 2,0 % a zůstala pod 30 miliony tunami. Koks byl z 94,0 % spotřebován na výrobu základních kovů, v hutním zpracování kovů a ve slévárenství. Meziročně jeho celková spotřeba narostla o více než 10,2 %.
Spotřeba motorového benzinu vzrostla v roce 2021 o 7,5 % a vrátila se na úroveň období před nástupem pandemie covid-19. Naproti tomu u motorové nafty stoupla jen o 2,1 % a na úroveň před pandemií se nevrátila.
Spotřeba zemního plynu se loni zvýšila o 6,7 %. Největším uživatelem byla odvětví energetika a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, tedy například skla. Celková spotřeba elektrické energie vzrostla o 1,9 %, přičemž v sektoru služeb se naopak snížila.
Publikace Spotřeba paliv a energie (Fuel and Energy Consumption) poskytuje data o spotřebě elektrické energie a nejběžněji používaných paliv v členění podle převažující ekonomické činnosti podniků dle klasifikace CZ-NACE. Prezentuje výsledky zpracování statistického výkazu EP 5-01, který vyplňují statistické jednotky s 20 a více zaměstnanci bez ohledu na převažující ekonomickou činnost. Údaje slouží mimo jiné jako podklad pro vyplňování mezinárodních statistických dotazníků.
Zdroj: ČSÚ